Back to News

Referees to 25 November 2018

E-mail Print
Selected Article image

It's the last round of the November Tests this weekend. Can we hope fervently that it, unlike the previous three weeks, will be without controversy, that all refereeing/TMO decisions will be brightly clear and obvious and intelligible in terms of law?

By Paul Dobson, Moonsport

Already this November may go down as the most controversial month ever in terms of the application of laws which look so clear in print till they allow for practical, agreed-on applications.

The "big" matches this weekend would seem to be Wales vs South Africa with Luke Pearce to referee it, England vs Australia with Jaco Peyper to see fair play and resurgent Scotland vs Argentina with relatively new Test referee Paul Williams to referee it.

For South Africa there is the unique occurrence of having two referees refereeing Tests at Twickenham on the same day. Jaco Peyper the main match and Aimee Barrett-Theron is refereeing the women's Test which follows Peyper's match .

Then there are the last two qualifiers for repechage positions at the 2019 World Cup with the decisive match between Hong Kong and Canada with Romain Poite in the most responsible position.

The PRO 14 is back in action.

International

Wales vs South Africa at Principality Stadium, Cardiff
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Karl Dickson (England)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Timekeeper: Colin Campbell (Wales)
Citing commissioner: Shaun Gallagher (Wales)

Spain vs Samoa at Estadio Central Ciudad Universitaria, Madrid, Spain
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Ian Tempest (England), David Sutherland (Scotland)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Assessor: Gary Welsh (England)

Georgia vs Tonga at Mikheil Meskhi Stadium, Tbilisi Georgia
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Pierre Brousset (France), Thomas Charabas (France)
Television match official: Éric Gauzins (France)

Italy vs New Zealand at Stadio Olimpico, Rome, Italy
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Pascal Gaüzère (France), Sean Gallagher (Ireland)
Television match official: Andrew McMenemy (Scotland)
Assessor: Wayne Erickson (Australia)

Scotland vs Argentina at Murrayfield, Edinburgh, Scotland
Referee: Paul Williams (New Zealand)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Dan Jones (Wales)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Assessor: Chris White (England)

England vs Australia Twickenham Stadium, England
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Alexandre Ruiz (France)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)
Timekeeper: Andrew Pearce (England)

Ireland vs USA at Aviva Stadium, Dublin, Ireland
Referee: Ben O'Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Nic Berry (Australia), Marius Mitrea (Italy)
Television match official: Ian Davies (Wales)
Timekeeper: Barry O'Keeffe

France vs Fiji at Stade de France, Paris, France
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Tom Foley (England), Shuhei Kubo (Japan)
Television match official: Rowan Kitt (England)

Japan vs Russia at Kingsholm, Gloucester, England
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Ludovic Cayre (France), Nika Amashukeli (Georgia)
Television match official: Leo Colgan (Ireland)
Timekeeper: Andrew Pearce (England)
Assessor: Nigel Yates (England)

Portugal vs Namibia at Stadium Sergio Conceicao, Coimbra, Portugal
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Ben Blain (Scotland), Keith Allen (Scotland)

Romania vs Uruguay at Stadionul Steau Bucaresti, Bucharest, Romania
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Anthony Woodthorpe (England), Andrea Piardi (Italy)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

World Cup Qualifiers

Kenya vs Germany at Stade Delort, Marseille, France
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), Sara Cox (England)
Television match official: David Grashoff (England)

Hong Kong vs Canada at Stade Delort, Marseille, France
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: JP Doyle (England), Joy Neville (Ireland)
Television match official: David Grashoff (England)

Europe

Trophy

Netherlands vs Switzerland
Referee: Shota Tevzadze (Georgia)
Assistant referees: Ilia Mzhavanadze (Georgia), Shota Tsagareishvili (Georgia)

Women

Wales vs Canada at Cardiff Arms Park, Cardiff
Referee: Rebecca Mahoney (New Zealand)
Assistant referees: Simon Mills, Kath Pritchard
Television match official: Leo Colgan (Ireland)
Citing commissioner: Danae Zamboulis (England)

England vs Ireland at Twickenham
Referee: Aimee Barrett-Theron (South Africa)
Assistant referees: Nikki O'Donnell, Tracy Pettingale
Television match official: Neil Paterson (Scotland)

Italy vs South Africa at Stadio Cherzoni, Prato
Referee: Aurelie Groizeleau (France)
Assistant referees: Local

2018 Oceania Rugby Women's Championship

Round 2

Samoa vs Tonga at Churchill Park, Latouka
Referee: Mere Uluinaceva (Fiji)
Assistant referees: Koini Vuli (Fiji), Lavenia Racaca (Fiji)
Assessor: Tui Komiti (Samoa)

Fiji vs Papua New Guinea at Churchill Park, Latouka
Referee: Avi’i Fa’alupega (Samoa)
Assistant referees: Timeleti Bula (Fiji), Semeli Loga (Fiji)
Assessor: Tui Komiti (Samoa)

Round 3

Papua New Guinea vs Tonga at Churchill Park, Latouka
Referee: Mere Uluinaceva (Fiji)
Assistant referees: Lavenia Racaca (Fiji), Timaleti Bula (Fiji)
Assessor: Tui Komiti (Samoa)

Fiji vs Samoa at Churchill Park, Latouka
Referee: Avii Fa’Alupega (Samoa)
Assistant referees: Simeli Loga (Fiji), Atu Macedru (Fiji)
Assessor: Tui Komiti (Samoa) 

Friendly

England Women's Academy vs Canada Women A
Referee: Katherine Ritchie (England)
Assistant referees: Samuel Phillips (England), Niamh Hennessy (England)

PRO 14

Scarlets vs Ulster at Parc y Scarlets, Llenelli
Referee: Quentin Immelman (South Africa)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Aled Evans (Wales)
Television match official: Tim Hayes (Wales)
Timekeeper: Terry Thomas (Wales)
Assessor: David Herbert (Wales)

Cheetahs vs Benetton at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Ben Crouse (South Africa), Jaco Kotze (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)

Dragons vs Edinburgh at Rodney Parade, Newport
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Adam Jones (Wales), Wayne Davies (Wales)
Television match official: Sean Brickell (Wales)
Timekeeper: Wil Evans (Wales)
Assessor: Les Peard (Wales)

Glasgow Warriors vs Cardiff Blues at Scotstoun Stadium, Glasgow
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Mark Patton (Ireland), Ian Kenny (Scotland)
Television match official: Charles Samson (Scotland)

Leinster vs Ospreys at RDS Arena, Dublin
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland), Robert O'Sullivan (Ireland)
Television match official: Colin Stanley (Ireland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Southern Kings vs Connacht at Madibaz Stadium, Port Elizabeth
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Paul Mente (South Africa), Ruhan Meiring (South Africa)
Television match official: Sean Veldsman (South Africa)

Zebre vs Munster at Stadio Sergio Lanfranchi, Parma
Referee: Sam Grove-White (Scotland)
Assistant referees: Fin Brown (Scotland), Matteo Liperini (Italy))
Television match official: Dave Pearson (Scotland)

Domestic

England

Premiership

Newcastle Falcons vs Bath
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Wayne Falla, John Meredith
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Christopher White

Worcester Warriors vs Harlequins
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Peter Allan, Hamish Smales
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Brian Campsall

Exeter Chiefs vs Gloucester
Referee: Matthew O'Grady
Assistant referees: Hamish Smales, Dean Richards
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Gary Welsh

Sale Sharks vs Northampton Saints
Referee: John-Paul Doyle
Assistant referees: Jonathan Healy, Steve Lee
Television match official: Claire Hodnett
Timekeeper: Anthony Turner
Assessor: Tony Spreadbury

Wasps vs Bristol Bears
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Robert Warburton, Simon McConnell
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Andrew Vertigan
Coach: Robin Goodliffe

Leicester Tigers vs Saracens
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: Greg Macdonald, Simon Harding
Television match official: David Rose
Timekeeper: Malcolm Sinclair
Assessor: Martin Fox

Championship

London Scottish vs Ealing Trailfinders
Referee: Dean Richards
Assistant referees: William Burton, Simon Park
Assessor: Stephen Leyshon

Yorkshire Carnegie vs Doncaster Knights
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Simon Adams Jamie Leahy
Assessor: Peter Farrell

Jersey Reds vs Richmond
Referee: George Selwood
Assistant referees: Lionel Spooner, Nick Marshall
Assessor: David Morgan

Coventry vs Nottingham
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Gareth Holsgrove, Shane Lewis
Assessor: Sam Collins

Cornish Pirates vs Hartpury College
Referee: Neil Chivers
Assistant referees: Alexander Thomas, Ian Bibey
Assessor: Lloyd Jackson

London Irish vs Bedford Blues
Referee: Matt Turvey
Assistant referees: Michael Patz, Nigel Carrick
Assessor: Stephen Leyshon
Coach: Peter Huckle

Women's Premiership

Richmond vs Bristol Bears Women
Referee: Jonathan Cook
Assistant referees: Katherine Ritchie, Simon Randall

Wasps Ladies vs Gloucester-Hartpury Women
Referee: Harry Walbaum
Assistant referees: tba, Mark Summerhayes

Worcester Valkyries vs Firwood Waterloo Ladies
Referee: Matthew Astle
Assistant referees: Leo Burton, Tim Dyer

Darlington Mowden Park Sharks vs Harlequins Ladies
Referee: Nathan Howarth
Assistant referees: Tim Brown, Simon O'Neill

Saracens Women vs Loughborough Lightning
Referee: Daniel Woods
Assistant referees: Matthew Shales, Matthew Shepherd
Assessor: Gareth Thomas

France

Top 14

Bordeaux-Bègles vs Toulon at Stade Jacques Chaban-Delmas
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Luc Ramos, Éric Soulan
Television match official: Philippe Bonhoure

Agen vs Montpellier at Stade Armandie
Referee: Cyrille Lafon
Assistant referees: Sébastien Boyer, Jacques De Lemos
Television match official: Mourad Zitouni

Pau vs Toulouse at Stade du Hameau
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Cédric Clave, Bruno Gabaldon
Television match official: Sébastien Minery

Racing 92 vs Grenoble at Paris La Défense Arena
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Nicolas Datas, Thierry Guilloton
Television match official: Denis Grenouillet

Perpignan vs Castres at Stade Aimé Giral
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Mathieu Noirot, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Bruno Bessot

Stade Français vs La Rochelle at Stade Jean Bouin
Referee: Vincent Blasco-Baqué
Assistant referees: Flavien Hourquet, Sébastien Hebert
Television match official: Akim Hadj bachir

Clermont vs Lyon at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Maxime Chalon, Arnaud Blondel
Television match official: Laurent Sclafer

Pro D2, Round 13

Mont-de-Marsan vs Brive at Stade Guy Boniface
Referee: Benoît Rousselet
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Christophe Bats

Oyonnax vs Biarritz at Stade Charles Mathon
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Walter Prache

Nevers vs Carcassonne at Stade du Pré Fleuri
Referee: Pierre-Baptiste Nuchy
Assistant referees: Nicolas Datas, Christophe Gaillardon

Bayonne vs Vannes at Stade Jean Dauger
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Laurent Carrillo, Philippe Milani

Béziers vs Bourg-en-Bresse at Stade de la Méditérranée
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: Sebastien Boyer, Pascal Vitrac


Massy vs Aurillac at Stade Jules Ladoumègue
Montauban vs Provence Rugby at Stade Sapiac
Angoulême vs Colomiers at Stade Chanzy

Spain

División De Honor, Round 9

Alcobendas vs Independiente
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Gernika vs Salvador
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Hernani vs UE Santboiana
Referee: Luis Muñoz (Madrid)

FC Barcelona vs Ordizia
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Valladolid VRAC vs Getxo
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

La Vila vs Cisneros
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

División De Honor B, Round 9

Zarautz vs Campus Ourense
Referee: Adrián Rodriguez Noriega (Asturias)

Vigo vs Salvador B
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Aparejad Burgos vs Durango
Referee: Iñaki Martinez (Castellón)

Uribealdea vs Real Oviedo
Referee: Luis Santos (León)

Bera Bera vs Crat A Coruña
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Santander vs Eibar
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Les Abelles vs Inter Cullera
Referee: José Beltrán (Valencia)

L’Hospitalet vs Poble Nou
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

CAU Valencia vs UE Santboiana B
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Fenix vs Tatami
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Barca Univer Club vs Sant Cugat
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

El Toro vs Valencia
Referee: Christian Merino (Barcelona)

Arquitectura vs AD Ing Industriales
Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)

Ciencias Sevilla vs Cáceres
Referee: José Bogas (Barcelona)

Pozuelo vs Trocadero Marbella
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

CDU Granada vs Olímpico
Referee: Arnaltz Bilbao (Vizcaya)

Liceo Francés vs UR Almeria
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Alcobendas B vs Cisneros B
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Selecciones Autonómicas Femenino, Round 3

Madrid vs País Vasco
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Castilla/León vs Andalucia
Referee: David Castro (Asturias)

Murcia vs Madrid Under-23
Referee: Alberto Requena (Granada)

Galicia vs Aragón
Referee: Roger Parera (Barcelona)

Wales

Premiership

Cross Keys vs Aberavon
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Tom Spurrier, Mike Cox

Bridgend vs Bedwas
Referee: Richard Deacy
Assistant referees: Dai Cambourne
, Jonathan Walters

Ebbw Vale vs Carmarthen
Referee: Adam Jones
Assistant referees: Aled Evans, Richard Brace
Television match official: Jon Mason

Neath vs Cardiff
Referee: Elfyn Morris Roberts
Assistant referees: Mike English, Nathan Davies

Swansea vs Bargoed
Referee: Rhys Jones
Assistant referees: Simon Mills, Peter Evans

Pontypridd vs Newport
Referee: Elgan Williams
Assistant referees: Jason Morris, Simon Davies

RGC vs Llanelli
Referee: Stephen Allsop
Assistant referees: Andy Davies, Ed Brown


Merthyr vs Llandovery
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Jason Bessant, Rhodri Morgan 

outsurance.co.za advert