Back to News

Referees to 23 April 2017

E-mail Print
Selected Article image

There is excitement in Europe - semis in the EPCR and six finals in Scotland, the British and Irish Cup final in Ireland where Munster A play Jersey and finals in Ireland.

By Paul Dobson, Moonsport

The Super Sport Rugby Challenge starts in South Africa, a successor to the Vodacom Cup. It is an Interprovincial competition which goes on while Super Rugby is being played and before the Currie Cup starts.

International

Rugby Europe

Trophy

Poland vs Switzerland in Warsaw
Referee: Matt Carley
Assistant referees: Andrew Jackson, Clare Daniels

Conference 1 South

Malta vs Israel in Kordin
Referee: tba

Conference 2 South

Bosnia & Herzegovina vs Serbia in Zenica
Referee: Csaba Priskin (Hungary)

Austria vs Slovenia in Vienna
Referee: Pedro Mendes Silva (Portugal)

Conference 1 North

Lithuania vs Luxembourg in Panevezys
Referee: Mike Hawkins (Denmark)

Conference 2 North

Denmark vs Finland in Odense
Referee: Dariusz Reks (Poland)

Hungary vs Norway in Esztergom
Referee: Lukasz Jasinski (Poland)

Under-18

Men's Conference 2

Switzerland vs Hungary in Bratislava
Referee: tba

Croatia vs Serbia in Bratislava
Referee: tba
Slovakia vs Moldova in Bratislava
Referee: tba

Bulgaria vs Israel in Bratislava
Referee: tba

Asia Rugby Championship TOP 3

Korea vs Japan at Ansan Wa Stadium, Incheon
Referee: Stephen Copeman (Hong Kong)
Assistant referes: Matthew Rodden (Hong Kong), Dewi Rowlands (Hong Kong)
Television match official: Hugh Watkins (Hong Kong)
Assessor: Peter White (Hong Kong)

World Rugby Women's Sevens Series in Kitakyushu

Referees: Aimee Barret Theron (South Africa),  Maria Beatrice Benvenuti (Italy),  Ben Crouse (South Africa), Adam Jones (Wales), Sakurako Kawasaki (Japan), Bex Mahoney (New Zealand),  Alhambra Nievas (Spain), Amy Perrett (Australia)

Management: Paddy O Brien, Craig Joubert, David Keane, Phil Dunne

European Professional Club Rugby

Champions Cup Semifinals

Munster vs Saracens at Aviva Stadium
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Pascal Gauzère (France), Alexandre Ruiz (France)
Television match official: Philippe Bonhoure (France)

Clermont Auvergne vs Leinster at Matmut Stadium de Gerland
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Ian Davies (Wales)
Television match official: Jonathan Mason (Wales)

Challenge Cup Semifinals

La Rochelle vs Gloucester at Stade Marcel Deflandre
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), David Wilkinson (Ireland)
Television match official: Peter Fitzgibbon (Ireland)

Stade Français vs Bath at Stade Jean Bouin
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Marius Mitrea (Italy), Sean Gallagher (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Qualifier

Enisei STM vs Mogliano
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Dewi Phillips (Wales), Stuart Kibble (Wales)

British & Irish Cup Final

Munster A vs Jersey at Irish Independent Park
Referee: Craig Maxwell Keys (England)

Super Rugby, Round 8

NSW Waratahs vs Kings at Allianz Stadium
Referee: Rohan Hoffmann (Australia)
Assistant referees: Damon Murphy (Australia), James Leckie (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Lions vs Jaguares at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Ben O'Keeffe (New Zealand), Cwengile Jadezweni (South Africa)
Television match official: Willie Vos (South Africa)

Hurricanes vs Brumbies at McLean Park, Napier
Referee: Brendon Pickerill (New Zealand)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Angus Mabey (New Zealand)
Television match official: Shane McDermott (New Zealand)

Crusaders vs Stormers at AMI Stadium, Christchurch
Referee: Paul Williams (New Zealand)
Assistant referees: Nick Briant (New Zealand), James Doleman (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

Sharks vs Melbourne Rebels at Kings Park, Durban
Referee: Marius van der Westhuizen (South Africa)
Assistant referees: Egon Seconds (South Africa), Stuart Berry (South Africa)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

Bulls vs Cheetahs at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Ben O'Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Jaco van Heerden (South Africa), AJ Jacobs (South Africa)
Television match official: Willie Vos (South Africa)

Western Force vs Chiefs at nib Stadium, Perth
Referee: Nicholas Berry (Australia)
Assistant referees: William Houston (Australia), Graham Cooper (Australia)
Television match official: Damien Mitchelmore (Australia)

Highlanders vs Sunwolves at Rugby Park, Invercargill
Referee: Jamie Nutbrown (New Zealand)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Cam Stone (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Domestic

England

A League Semifinals

Gloucester United vs Wasps A
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: Bill Burton, Daniel Parrott
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Christ White
Coach: Paul Dix

Northampton Wanderers vs Saracens A
Referee: John Meredith
Assistant referees: Nick Marshall, Simon Park
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Brian Campsall
Coach: Robin Goodliffe

France

Pro D2, Round 28

Montois vs Aurillac at Stade Municipal Guy Boniface
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Loïc Frayssinet, Sylvain Jaymes
Goal judges: Frédéric Cambou, Stéphane Ducasse

Agen vs Vannes at Stade Armandie
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Jean-Pierre Celaya, Thierry Devais
Goal judges: Alexandre Boissay, Didier Veyssiere

Albi vs Béziers at Parc Municipal Des Sports
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Johann Lobregat
Goal judges: Christian Castello, Emmanuel Heinrich

Carcassonne vs Narbonne at Stade Albert Domec
Referee: Stéphane Boyer
Assistant referees: Maxime Rouquie, Baptiste Abel Coindoz
Goal judges: Charles Bonfanti, Vincent Lacaille

Montauban vs Dax at Parc Des Sports De Sapiac
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Pierre Baptiste Nuchy, David Rosich
Goal judges: Xavier Cazalas, Sébastien Crussiere

Oyonnax vs Bourgoin at Stade Charles Mathon
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: David Beun, Laurent Perrin
Goal judges: Sylvain Bernard, Roberto Sanchez

Perpignan vs Angoulême at Stade Aime Giral
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Thierry Mallet, Pascal Ubeda
Goal judges: Michel Alarcon, Eric Armengaud

Colomiers vs Biarritz at Stade Michel Bendichou
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Rémy Chastrusse, Benoît Escoubet
Goal judges: Christian Gregoire, Richard Nocart

Germany

Bundesliga

SC Germania List vs Berlin
Referee: Frank Himmer
Assistant referees: M Piosik, tba

Hamburger vs Victoria Linden
Referee: Florian Forstmeyer
Assistant referees: Frederic Lebouc, Dietmar Scharmann

Berliner vs Hannover 78
Referee: Killian O'Brien
Assistant referees: Matthias Scheuerlein, Carsten Stamm

RK Heusenstamm vs Heidelberger
Referee: Patrick Handl
Assistant referees: Catalin-Gabriel Veverita, tba

TSV Handschuhsheim vs Heidelberg
Referee: Daniel Maughan
Assistant referees: Thomas Bollian, Andy Meyer

TV Pforzheim vs Frankfurt 1880
Referee: Katharina Pickert
Assistant referees: Jan Retzlaff, S Wilde

St Pauli vs Leipzig Piper
Referee: Thomas Engler
Assistant referees: Dietmar Scharmann, tba

Ireland

Ulster Bank League, Play-offs 

Garryowen vs Old Wesley at Dooradoyle
Referee: Kieran Barry
Assistant referees: Ken Imbusch, Brian Deighan

Naas vs UL Bohemian at Forenaughts
Referee: Frank Murphy
Assistant referees: Brian MacNeice, Glenn Sheridan

Lansdowne vs Cork Constitution at Lansdowne Rd
Referee: Stuart Gaffikin
Assistant referees: John Carvill, Helen O'Reilly

Clontarf vs Young Munster at Castle Avenue
Referee: Gary Conway
Assistant referees: Sean Gallagher, Simon McDowell

Women

Shield Final

Old Belvedere vs Railway Union at Buccaneers Ground A
Referee: Grainne Crabtree

Plate Final

Tullamore vs Rathdrum at Buccaneers Ground A

Cup Final

Blackrock College vs UL Bohemian at Buccaneers Ground A
Referee: Daithi Flood

Scotland

Cup Finals

Men

Shield Final

Murrayfield Wanderers vs Carrick at Murrayfield
Referee: Ian Kenny
Assistant referees: Craig Clark, Michael Milner
Timekeeper: :John McLaughlin

Bowl Final

Blairgowrie vs Portobello at Murrayfield
Referee: Fergus Hollinse
Assistant referees: Calum Lazenby, Stuart Burns
Timekeeper: :John Montgomery

Melrose vs Ayr at Murrayfield
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: tba, Steven Turnbull
Timekeeper: : Graeme Marshall

Women

Women's Plate

Stirling County vs Stewartry
Referee: Kelly Mitchell
Assistant referees: Rebecca Wheater, Cat Mccracken

Women's Bowl

Kirkcaldy vs Garioch at Murrayfield
Referee: Lee Anne Steel
Assistant referees: Catriona Knott, Jen Wither

Sarah Beaney Cup

Murrayfield Wanderers vs Hillhead/Jordanhill at Murrayfield
Referee: Alexandra Gordon Smith
Assistant referees: Iain Morrison, Alistair Watt
Timekeeper: Rebecca Wheater

South Africa

Super Sport Rugby Challenge

Blue Bulls vs Pumas at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Jaco van Heerden
Assistant referees: Local
Television match officials: Willie Vos

Sharks vs Griquas at Kings Park, Durban
Referee: Stuart Berry
Assistant referees: Local
Television match officials: Marius Jonker

Valke vs Namibia at Barnard Stadium, Kempton park
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Local

Griffons vs Leopards at North West Stadium, Welkom
Referee: Lesego Legoete
Assistant referees: Local

Border Bulldogs vs Boland Cavaliers at Wolfson Stadium, PE
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Local
Television match officials: Christie du Preez

Eastern Province vs Western Province at Wolfson Stadium, PE
Referee: Rodney Bonaparte
Assistant referees: Cwengile Jadzeweni,  Local
Television match officials: Christie du Preez

Gold Cup Qualifier

African Bombers vs Harlequins at Wolfson Stadium, Port Elizabeth
Referee: Ruhan Meiring
Assistant referees: Local
Television match officials: Christie du Preez

Spain

División de Honor, Round 22

Hernani vs Ciencias Sevilla
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Cisneros vs Valladolid RAC
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Gernika vs FC Barcelona
Referee: David Castro (Asturias)

UE Santboiana vs Getxo
Referee: Christian Merino (Cantabria)

Salvador vs Alcobendas
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Independiente vs Ordizia
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Wales

Premiership

Bargoed vs Newport
Referee: Gareth John
Assistant referees: Ben Breakspear, Steve Nash

Carmarthen Quins vs Aberavon
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Simon Mills, Mathew J Thomas
 

outsurance.co.za advert