Back to News

Referees to 16 September 2018

E-mail Print
Selected Article image

A tough time is expected for the Springboks in Windy Wellington this coming weekend when they, after losing successive matches come up against the All Blacks who seem incapable of losing.

By Paul Dobson, Moonsport

Then there are tough matches in the PRO14, the three UK Premierships and France's Top 14.

The top leagues are starting in Italy and Spain.

In New Zealand and South Africa, the provincial competitions are gathering momentum. Perhaps the most interesting is the Currie Cup match in Johannesburg between the Golden Lions and Western Province, both unbeaten teams.

International

Rugby Championship, Round 4

New Zealand vs South Africa at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Pascal Gaüzère (France), Nic Berry (Australia)
Television match official: Rowan Kitt (England)

Australia vs Argentina at Cbus Super Stadium, Gold Coast
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Paul Williams (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

*Cbus Super Stadium was originally the Robina Stadium after the name of the Gold Coast suburb where it was built. Cbus is a sponsor's name - Construction and Building Unions Superannuation, which manages the finds of a large number of members in the construction industry. The stadium seats just over 27 000 spectators.

PRO14, Round 3

Edinburgh vs Connacht at Murrayfield
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Craig Evans, Ian Kenny (Scotland)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)

Scarlets vs Benetton Treviso at Parc Y Scarlets, Llanelli
Referee: Sam Grove-White (Scotland)
Assistant referees: Mike Adamson (Scotland), Simon Mills (Wales)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Timekeeper: Stuart Vaudin (Wales)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

Kings vs Ulster at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referees: Ben Whitehouse, (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)

Munster vs Ospreys at Irish Independent Park, Cork
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Paul Haycock (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Leinster vs Newport Gwent Dragons at RDS, Dublin
Referee: Quinton Immelman (South Africa)
Assistant referees: Joy Neville (Ireland), Mark Patton (Ireland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Cheetahs vs Glasgow at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Andrew Brace (Ireland), Cwengile Jadezweni (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)
Assessor: Keith Hendricks (South Africa)

Zebre vs Cardiff at Stadio Sergio Lanfranchi, Parma
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Jonny Erskine, Matteo Liperini (Italy)
Television match official: Stefano Roscini (Italy)

Domestic

Australia

National Rugby Championship

Queensland Country vs Fiji Druas
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Shane Barr, Brett Cronan

NSW Country Eagles vs Melbourne Rising at Glen Willow Complex Mudgee
Referee: William Houston
Assistant referees: Dru Tonks, Mitchell Dwyer

Sydney vs Brisbane City Woollahra Oval
Referee: Graham Cooper
Assistant referees: James Quinn, Lincoln Stollery
Television match official: Amy Perrett

Canberra Vikings vs Western Force at Vikings Park
Referee: Jordan Way
Assistant referees: Brodie Ingram, Reuben Keane

England

Premiership

Gloucester vs Bristol Bears
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Wayne Falla, Adam Leal
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Christopher White

Exeter Chiefs vs Sale Sharks
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: Paul Dix, Philip Watters
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Brian Campsall

Worcester Warriors vs Newcastle Falcons
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Jack Makepeace, Steve Lee
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Martin Fox

Harlequins vs Bath
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Roy Maybank, Anthony Woodthorpe
Television match official: David Rose
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Andrew Vertigan

Northampton Saints vs Saracens
Referee: John-Paul Doyle
Assistant referees: Christophe Ridley Peter Allan
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Nigel Yates

Wasps vs Leicester Tigers
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Hamish Smales, Jonathan Healy
Television match official: Malcolm Sinclair
Timekeeper: Tim Wigglesworth
Assessor: Gary Welsh

Championship

Nottingham vs London Scottish
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Michael Patz Simon Park
Assessor: Stephen Leyshon

Hartpury College vs Cornish Pirates
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Clare Daniels, Gregory D Garner
Assessor: Lloyd Jackson

Richmond vs Doncaster Knights
Referee: Dean Richards
Assistant referees: George Selwood, Nigel Carrick
Assessor: Stephen Leyshon
Coach: Robin Goodliffe

Coventry vs Bedford Blues
Referee: John Meredith
Assistant referees: Lionel Spooner, Peter Brunt
Assessor: Peter Farrell
Coach: Peter Huckle

Ealing Trailfinders vs Yorkshire Carnegie
Referee: Matthew O'Grady
Assistant referees: Darryl Chapman, Simon Adams
Television match official: Graham Hughes
Assessor: Gary Welsh

Women's Premiership

Wasps Ladies vs Loughborough Lightning
Referee: Harry Walbaum
Assistant referees: David Parsons Katherine Ritchie
Television match official: Graham Hughes

Saracens vs Worcester Valkyries
Referee: Nikki O'Donnell
Assistant referees: David Myers, Paul Carroll

Darlington Mowden Park Sharks vs Gloucester-Hartpury
Referee: Llyr ApGeraint-Roberts
Assistant referees: Michael Hurdley, Andrew Gill

Richmond vs Firwood Waterloo Ladies
Referee: Samuel Phillips
Assistant referees: Michael Woods, Andrew Jonathan M Jackson
Assessor: Peter Topham

Harlequins Ladies vs Bristol Bears Women
Referee: Andrew Wigley
Assistant referees: Tim Bailey, Tracy Pettingale
Assessor: Ian Woodgate

France

Top 14

Lyon vs Montpellier at Matmut Stadium Gerland
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Maxime Chalon, Arnaud Blondel
Television match official: Éric Gonthier

Agen vs Bordeaux-Bègles at Stade Armandie
Referee: Cyrille Lafon
Assistant referees: Mathieu Noirot, Thierry Guilloton
Television match official: Mourad Zitouni

Toulouse vs Racing 92 at Stade Ernest Wallon
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Thierry Mallet, Sébastien Hebert
Television match official: Sébastien Minery

La Rochelle vs Perpignan at Stade Marcel Deflandre
Referee: Pierre Brousset
Assistant referees: Ludovic Cayre, Laurent Breil
Television match official: Denis Grenouillet

Pau vs Clermont at Stade du Hameau
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Tual Trainini, Richard Duha
Television match official: Éric Briquet Campin

Castres vs Grenoble at Stade Pierre Fabre
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Jonathan Dufort, Jacques De Lemos
Television match official: Laurent Sclafer

Stade Français vs Toulon at Stade Jean Bouin
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Vincent Blasco Baque, Bruno Gabaldon
Television match official: Patrick Dellac

Ireland

Under-19

Munster vs Connacht at Thomond Park
Referee: Oisin Quinn

Ulster vs Leinster at Newforge Country
Referee: Richard Horgan

Women's Interprovincial

Leinster vs Munster at Energia Park
Referee: Grainne Crabtree

Connacht vs Ulster at The Sportsground
Referee: Mike Scanlon

Italy

Top 12, Round 1

Toscana Aeroporti I Medicei vs Valorugby Emilia
Fiamme Oro vs Mogliano 1969
Valsugana Padova vs Argos Petrarca
FEMI-CZ Rovigo vs SS Lazio 1927
Viadana 1970 vs Lafert San Donà
Verona vs Patarò Calvisano

New Zealand

Mitre 10 Cup

North Harbour vs Canterbury at QBE Stadium, North Harbour
Referee: Angus Mabey

Waikato vs Hawkes Bay at FMG Stadium Waikato, Hamilton
Referee: Nick Briant

Northland vs Manawatu at Toll Stadium, Whangarei
Referee: Michael Winter

Tasman vs Taranaki at Trafalgar Park, Nelson
Referee: Jamie Nutbrown

Counties Manukau vs Wellington at Navigation Homes Stadium, Pukekohe
Referee: Richard Kelly

Southland vs Otago at Rugby Park, Invercargill
Referee: James Munro

North Harbour vs Bay of Plenty at QBE Stadium, North Harbour
Referee: Nick Webster

Canterbury vs Auckland at Christchurch Stadium, Christchurch
Referee: Ben O'Keeffe

Heartland Championship

North Otago vs King Country Whitestone Contracting Stadium Oamaru
Referee: Vincent Ringrose

Poverty Bay vs East Coast More FM Rugby Park Gisborne
Referee: Nick Hogan

South Canterbury vs Wanganui Alpine Energy Stadium Timaru
Referee: Tim Griffiths

Thames Valley vs Buller Paeroa Domain Paeroa
Referee: Richard Gordon

Wairarapa Bush vs Mid Canterbury Trust House Memorial Park Masterton
Referee: Hugh Reed

West Coast vs Horowhenua Kapiti Rugby Park Greymouth
Referee: Tipene Cottrell

Farah Palmer Cup, Round 3

Wellington vs Otago
Referee: Tim Griffiths

Counties Manukau vs Auckland
Referee: Hugh Reed

Manawatu vs Bay Plenty
Referee: Mike Fraser

Canterbury vs Waikato
Referee: Lara West

Taranaki vs Hawke’s Bay
Referee: Nick Hogan

North Harbour vs Tasman
Referee: Angus Mabey 

Scotland

Premiership

Ayr vs Stirling County
Referee: Finlay Brown
Assistant referees: Iain Morrison, Alistair Watt
Assessor: Jim Fleming

Currie Chieftains vs Hawick
Referee: Michael Todd
Assistant referees: David Changleng, Willie Anderson

Edinburgh Academical vs Heriot's
Referee: Ian Kenny
Assistant referees: Ruairidh Campbell, Bob Nevins
Assessor: Neil Paterson

Glasgow Hawks vs Boroughmuir at Kelvinside Academy)
Referee: Ross Mabon
Assistant referees: Fergus Hollins, Stephen Ward
Assessor: Gordon McMurray,

Watsonians vs Melrose
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Sam O'neil, Digby Thomas

South Africa

Currie Cup

Premier

Blue Bulls vs Pumas Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: Jaco Pretorius, Christopher Allison
Television match official: Lesego Legoete

Golden Lions vs Western Province at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Jaco Peyper
Assistant referees: Stephan Geldenhuys, Griffin Colby
Television match official: Willie Vos

Griquas vs Free State Cheetahs at Griqua Park, Kimberley
Referee: Marius van der Westhuizen
Assistant referees: Jaco Kotze, Nico Schmahl
Television match official: JJ Wagner

1st Division

Border Bulldogs vs Eastern Province Elephants at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: Patrick Bulwana, JP Clements

Valke vs South Western Districts Eagles at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Ricus van der Hoven
Assistant referees: Mpho Matsaung, Stefan Thompson

Griffons vs Boland Cavaliers at Northwest Stadium, Welkom
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Darren Colby, Eon van Zyl

Under-21 Championship

Sharks vs Vodacom Blue Bulls at Kings Park 2, Durban
Referee: Paul Mente
Assistant referees: Eduan Nel, Local

Eastern Province Elephants vs Leopards at Despatch Rugby Field, Port Elizabeth
Referee: Ruhan Meiring
Assistant referees: Bulelani Naka, Local

Golden Lions vs Western Province at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referees: Griffin Colby, Local

Under-20 Championship

Pumas vs South Western Districts Eagles at Hoërskool Middelburg, Middelburg
Referee: Johre Botha

Valke vs Down Touch Griffons at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Mpho Matsaung

Under-19 Championship

Eastern Province Elephants vs Leopards at Despatch RFC, Port Elizabeth
Referee: Bulelani Naka

Golden Lions vs Western Province at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Griffin Colby

Sharks vs Vodacom Blue Bulls at Kings Park 2, Durban
Referee: Eduan Nel

Women's Inter-Provincial

Boland vs South Western Districts Boland at Grabouw High School, Grabouw
Referee: Ashleigh Murray

Pumas vs Leopards at Hoërskool Middelburg, Middelburg
Referee: Siyanda Ketse

Limpopo vs Golden Lions at Noordelikes RFC, Polokwane
Referee: Lusanda Mtiya

Kwa-Zulu Natal vs Blue Bulls at Kings Park 2, Durban
Referee: Graciano Pienaar

Eastern Province vs Western Province at Despatch RFC, Port Elizabeth
Referee: Maria Mabote

Free State vs Border at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Bulela Qwane

Spain

Liga Heineken, Round 1

Complutense Cisneros vs CR La Vila
Barça vs Hernani
SilverStorm El Salvador vs VRAC Quesos Entrepinares
Ampo Ordizia vs UE Santboiana
Senor Independiente vs Bizkaia Gernika
BU-Colina Clinic vs Sanitas Alcobendas

Wales

Premiership

Bridgend vs Swansea
Referee: Dan Jones
Assistant referees: Dai Cambourne, Simon Harris
Television match official: Sean Brickell

Cross Keys vs Neath
Referee: Gareth John
Assistant referees: Mike English, Richard Hughes

Bargoed vs Carmarthen
Referee: Stephen Allsop
Assistant referees: Kelvin Shorte, Steve Nash

Cardiff vs Newport
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Chris Oliver, Mike Cox

RGC 1404 vs Ebbw Vale
Referee: Simon Rees
Assistant referees: Andy Davies, Craig Roberts

Bedwas vs Llandovery
Referee: Jason Morris
Assistant referees: Aaron Parry, Tony Davies

Aberavon vs Pontypridd
Referee: Aled Evans
Assistant referees: Tom Spurrier, Neil Howells

Llanelli vs Merthyr
Referee: Elfyn Morris Roberts
Assistant referees: Carwyn Williams, Mark Jones
   

outsurance.co.za advert