Back to News

Referees to 10 December 2017

E-mail Print
Selected Article image

It's quiet now without Tests, which do not recrudesce till 2018, but this week the Sevens caravan moves down to Cape Town, and Europe's Champions Cup, Challenge Cup and B&I Cup come back to life.

By Paul Dobson, Moonsport

In addition, there is the Continental Shield, a clearing competition to get promotion to the Challenge Cup with club sides from Germany, Georgia, Italy, Portugal, Romania and Spain.

Have a look and you will find three women refereeing men's competition matches this week. It is now becoming a norm.

International

Sevens in Cape Town

Referees: Paulo Duarte (Portugal), Craig Evans (Wales), Sam Grove-White (Scotland), Richard Haughton (England), Richard Kelly (New Zealand), Damon Murphy (Australia), Mike O'Brien (USA), Rasta Rasivhenge (South Africa), Damian Schneider (Argentina)

European Professional Club Rugby

Champions Cup, Round 3

Glasgow Warriors vs Montpellier
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Greg Macdonald (England), Andrew Jackson (England)
Television match official: Stuart Terheege (England)
Citing commissioner: Shaun Gallagher (England)

Scarlets vs Benetton Treviso
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Tual Trainini (France), Mathieu Noirot (France)
Television match official: Graham Hughes (England)
Timekeeper: Terry Thomas (Wales)
Citing commissioner: Dave Guyan (England)

Toulon vs Bath
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), John Carvill (Ireland)
Television match official: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Citing commissioner: Eugene Ryan (Ireland)

Northampton Saints vs Ospreys
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Thomas Charabas (France), Laurent Cardona (France)
Television match official: Éric Briquet Campin (France)
Citing commissioner: Murray White (Ireland)

Castres vs Racing
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Ian Tempest (England), Paul Dix (England)
Television match official: Dave Grashoff (England)
Citing commissioner: Andy Blyth (England))

Munster vs Leicester Tigers
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Ludovic Cayre (France), Jonathan Dufort (France)
Television match official: Philippe Bonhoure (France)
Citing commissioner: John Montgomery (Scotland)

Harlequins vs Ulster
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Maxime Chalon (France), Jean-Luc Rebollal (France)
Television match official: Éric Gauzins (France)
Citing commissioner: Paul Thomas (Wales)

La Rochelle vs Wasps
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Kieran Barry (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Citing commissioner: Peter Ferguson (Ireland)

Saracens vs Clermont
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Ben Whitehouse, Wayne Davies
Television match official: Jon Mason (Wales)
Citing commissioner: Stefano Marrama (Italy)

Exeter Chiefs vs Leinster
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Cyril Lafon (France), Stéphane Boyer (France)
Television match official: Éric Gonthier (France)
Citing commissioner: Douglas Hunter (Scotland)

Challenge Cup, Round 3

Toulouse vs Lyon at Stade Ernest Wallon
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Anthony Woodthorpe (England), Peter Allan (England),
Television match official: Shaun Davey (England)
Citing commissioner: Alberto Recaldini (Italy)

Dragons vs Enisei-STM at Rodney Parade
Referee: Vlad Iordachescu (Romania)
Assistant referees: Alexandru Ionescu (Romania), Madalin Girbau (Romania)
Timekeeper: Lyndon Young (Wales)
Citing commissioner: Wayne Sheridan (Ireland)

Agen vs Pau at Stade Armandie
Referee: Tom Foley (England)
Assistant referees: Hamish Smales (England), Adam Leal (England)
Citing commissioner: Roberto Carra (Italy)

Stade Français vs Krasny Yar at Stade Jean Bouin
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Rhys Thomas (Wales), Aled Evans (Wales)
Citing commissioner: Referee: Eddie Wigglesworth (Ireland)

Zebre vs Gloucester
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Lloyd Linton (Scotland), Dunx McClement (Scotland)
Citing commissioner: Richard McGhee (Scotland)

Sale Sharks vs Cardiff Blues at AJ Bell Stadium
Referee: Pierre Brousset (France)
Assistant referees: Adrien Descottes (France), Eric Soulan (France)
Citing commissioner: Patrice Frantschi (France)

Worcester Warriors vs Oyonnax at Sixways
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), Jonathan Peak (Ireland)
Citing commissioner: Gordon Black (Ireland)

Newcastle Falcons vs Bordeaux-Bègles at Kingston Park
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Adam Jones (Wales), Elgan Williams (Wales)
Television match official: Neil Hennessy (Wales)
Citing commissioner: Maurizio Vancini (Italy)

Edinburgh vs London Irish
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Mark Patton (Ireland), Richard Kerr (Scotland)
Citing commissioner: Jean-Etienne Bernard (France)

Brive vs Connacht
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Christophe Ridley (England), Wayne Falla (England)
Television match official: David Sainsbury (England)
Citing commissioner: John Byett (England)

Continental Shield

Heidelberger vs Petrarca at Sportzentrum Süd
Referee: Andrea Piardi (Italy)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Timisoara Saracens vs Calvisano at Dan Paltinisanu Stadium
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)

Viadana vs Batumi at Stadio Pier Luigi Zaffanella
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Spain)

Rovigo vs CDUL at Stadio Mario Battaglini
Referee: Ben Blain (Scotland)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

B&I Cup, Round 3

Munster A vs Bedford Blues at Irish Independent Park
Referee: Dewi Phillips (Wales)
Assistant referees: Richard Horgan (Ireland), Enda O'Shea (Ireland)
Assessor: Tim O'Brien (Ireland)

Bristol vs Leinster at Ashton Gate Stadium
Referee: Gareth John (Wales)
Assistant referees: Simon Adams (England), Simon Park (England)
Assessor: Lloyd Jackson (England)

Doncaster Knights vs Cardiff Blues Select at Castle Park
Referee: Jonny Erskine (Ireland)
Assistant referees: Brian Ravenhill (England), Robert Warburton (England)
Assessor: Sam Collins (England)

Yorkshire Carnegie vs Dragons Select at Huddersfield YMCA RUFC
Referee: Michael Hudson (England)
Assistant referees: Simon Adams (England), Nick Marshall (England)
Assessor: Peter Farrell (England)

Richmond vs Connacht Eagles at Richmond Athletic Ground
Referee: Sara Cox (England)
Assistant referees: Gareth Holsgrove (England), Veryan Boscowen (England)
Assessor: Robin Goodliffe (England)

Scarlets Select vs Cornish Pirates at Carmarthen Park
Referee: Robert O'Sullivan (Ireland)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Jackie Boswell (Wales)
Timekeeper: David Morgan (Wales)

Jersey Reds vs London Scottish at Stade Santander International
Referee: Jack Makepeace (England)
Assistant referees: Michael Patz (England), Jonathan Healy (England)
Assessor: Steve Leyshon (England)

Rotherham Titans vs Ealing Trailfinders at Clifton Lane
Referee: Fergus Kirby (England)
Assistant referees: Lionel Spooner (England), Ian Bibey (England)
Assessor: Steve Leyshon (England)

Hartpury College vs Ulster Ravens at Hartpury College
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant referees: William Burton (England), Phil Watters (England)
Assessor: Lloyd Jackson (England)
assistant referees' coach: Peter Huckle (England)

Nottingham vs Ospreys Select at Lady Bay Sports Ground
Referee: Nigel Correll (Ireland)
Assistant referees: Peter Allan (England), Simon Dodd (England)
Assessor: Darren Gamage (England) 

Interservice Friendly

Wales Fire Service vs England Fire Service at Caerphilly RFC
Referee: Richard Deacy (Wales)
Assistant referees: Simon Beard (Wales), Matthew Leon (Wales)

Domestic

France

Pro D2. Round 15

Montauban vs Biarritz at Stade Sapiac
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Pierre Puharre, Alexandre Vallon

Mont-de-Marsan vs Nevers at Stade Guy Boniface
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Éric Gleyze, Jean-Marie Bouvier

Grenoble vs Angoulême at Stade des Alpes
Referee: Ludovic Carrillo
Assistant referees: Benoît Albert, Thierry Devais

Bayonne vs Narbonne at Stade Jean Dauger
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Maxime Rouquié, Fabien Soucaret

Carcassonne vs Dax at Stade Albert-Domec
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Mickaël Simon, Christophe Gaillardon

Vannes vs Aurillac at Stade de la Rabine
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Romain Bruyere, Richard Duhau

Perpignan vs Massy at Stade Aimé Giral
Referee: Pierre-Baptiste Nuchy
Assistant referees: Cyrille Le gall, Johann Lobregat

Béziers vs Colomiers at Stade de la Méditérranée
Referee: François Bouzac
Assistant referees: Loïc Frayssinet, Benoît Escoubet

Hong Kong

Premiership

Herbert Smith Freehills HKCC Vs. Natixis HKFC at Aberdeen
Referee: Stephen Copeman
Assistant referees: Dewi Rowlands, Graeme Martin
Assessor: Tobi Lothian

Bloomberg HK Scottish Vs. Societe Generale Valley at Shep Kip Mei
Referee: Matt Rodden
Assistant referees: Patrick Kwok, Mark Jackson
Assessor: Stan Harman

Kowloon RFC Vs. Borrelli Walsh USRC Tigers at So Kon Po
Referee: Tim Baker
Assistant referees: Christophe Labaune, Lawrence Wilkinson
Assessor: Peter White

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Lansdowne vs University College Dublin at Lansdowne Rd
Referee: Barrie O'Connell

University College Cork vs UL Bohemian at Mardyke Grounds
Referee: Chris Harrington

Shannon vs Ballynahinch at Thomond Park
Referee: Leo Colgan

Dublin University vs Clontarf at College Park
Referee: Shane Kierans

Buccaneers vs St. Mary's College at Dubarry Park
Referee: Paul Haycock

Cork Constitution vs Garryowen at Temple Hill
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Young Munster vs Terenure College at Tom Clifford Park
Referee: Chris Busby

Dolphin vs Banbridge at Musgrave Park
Referee: Dermot Blake

Old Wesley vs Naas at Donnybrook
Referee: Joy Neville

Old Belvedere vs Ballymena at Anglesea Road
Referee: Oisin Quinn

Women

Interprovincial

Munster vs Ulster at Garryowen FC
Referee: Tommy O'Donoghue

Leinster vs Connacht at Donnybrook
Referee: Chris Lough

Spain

División De Honor, Round 11

Independiente vs Salvador
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Alcobendas vs UE Santboiana
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)

Gernika vs Ordizia
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Hernani vs Getxo
Referee: Alhambra Nievas (Granada)

FC Barcelona vs Cisneros
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Valladolid RAC vs La Vila
Referee: Marc Riera (Barcelona)

División De Honor Femenina, Round 5

Sanse Scrum vs Cisneros
Referee: Pancho Benegas (Madrid)

Inef Barcelona vs Majadahonda
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Olímpico Pozuelo vs Getxo
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Crat A Coruña vs Hortaleza
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

División De Honor B

Campus Ourense vs Salvador “B”
Referee: Luis Ferdinandez Díaz (Madrid)

Zarautz vs Durango
Referee: Iñaki Vergara (Guipuzcoa)

Vigo vs Real Oviedo
Referee: Alberto Ruíz Garcia (Vizcaya)

Aparejad Burgos vs Coruña
Referee: Belarmino Alvarez (Asturias)

Uribealdea vs Eibar
Referee: Gonzalo Pardo (Madrid)

Bera Bera vs Santander
Referee: José Bogas (Barcelona)

Inter Cullera vs Poble Nou
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Les Abelles vs UE Santboiana “B”
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

L’Hospitalet vs Tatami
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

CAU Valencia vs Sant Cugat
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Fenix vs Valencia
Referee: Luis Santos (León)

Barca Univer Club vs Barbarian Calvia
Referee: Óscar Martínez (Castellón)

AD Ing Industriales vs Cáceres
Referee: Alberto Requena (Granada)

Arquitectura vs Trocadero Marbella
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Ciencias Sevilla vs Olímpico
Referee: José Beltrán (Valencia)

Pozuelo vs UR Almeria
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

CDU Granada vs Cisneros “B”
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

Liceo Francés vs Alcobendas “B”
Referee: Francisco Benegas (Madrid)

outsurance.co.za advert